Hakkımızda  

     

hakkimizda-t

Dr. Sebahat Turan   

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı,
Doğuma Hazırlık ve Destek Eğitmeni,
Aktif Doğum Eğitmeni,
Hipnoterapist,
Cinsel Terapist

1969 yılında altı çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak Ankara’da dünyaya geldim. Son olduğum içindir ailenin tek hastane şartlarında doğan bebeği de ben olmuşum. 1986 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdim.1992 de de aynı üniversiteden mezun oldum. Beş yıl pratisyen hekimlik yaptım. Bunun iki yılını Tekirdağ Malkara Devlet Hastanesi Acil Servisi, üç yılını da Trafik Hastanesi Hızır Acil İstasyonunda çalıştım. 1997 yılında Ankara Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde uzmanlık eğitimime başladım. Asistanlığım sırasında şahit olduğum bir çok doğumdan, gerek gebeler gerekse biz kadın doğumcular, o zamanlar sebebini anlayamadığım bir şekilde mutsuz ayrılıyorduk. Bu doğumlarda coşkuyu engelleyen, bizi mutsuz eden sebepleri, eksik tarafları yıllar geçtikten sonra keşfedebilecektim.


Uzman olduktan sonra içimdeki maceracı ruh ve ülkemizin doğusundaki kadınlara destek olmak isteği, milletin gitmek istemediği doğuya, kendi isteğimle Van Erciş ilçesine tayin yaptırdık. İlk gittiğimde beni neyin beklediğini bilmiyordum. Oldukça zor şartlarda toplam altı yılın nerdeyse üç yılını tek başıma çalıştım. Doğumda yaşanabilecek olumsuzlukların hemen hepsine şahit oluyordum. Hastanede teknik imkanlar oldukça yetersizdi. Hatırladığım tek şey bütün gebelerin ısrarla normal doğum yapmak istemesiydi. Heyecanla ve merakla gittiğim Erciş den çok güzel dostluklar edindim ve ağlayarak ayrıldım.


Yolumuz Erciş’ten biraz daha batıya doğru Sivas’a kaymıştı. 1.5 yıl kadar Sivas’ta özel bir hastanede çalıştım. Batıya doğru yaklaştıkça gebelerin doğum korkularının arttığını ve sezeryanı bir doğum şekli olarak görmeye başladıklarını gözlemledim. Bir şeyler ters gidiyordu. Doğumlar daha zordu. Gebeler daha çok bağırıyor ve daha çok ızdırap çekiyordu. Hekim olarak ben aynı bendim ama ne oluyordu sorgulamaya başladım. Doğum yaptırtmaktan nefret etmeye başlamıştım. 2009’ da Ankara’ ya taşındım. Aman Tanrım sandım ki, doğum korkusu Sivas’ ta kol geziyor. Ankara’da durum daha da vahimdi. Bunun bir yolu olmalı derken kolay ve rahat doğuma dair yaptığım araştırmalarım Lamaze doğuma çıktı. 2010 yılında İstanbul Doğum Akademisi kurucusu Hakan Çoker ve Neşe Karabekir ile tanıştım. İlk onların gebelere verdikleri doğuma hazırlık eğitimi kursuna katıldım. Ankara’ ya dönüşte gebelerime yöntemleri ufak ufak uygulamaya başladım ve inanılmaz cevaplar almaya başladıkça mesleğime ve doğumlara ilgim ve heyecanım giderek artmaya başladı. Her doğum beni farklı bir boyuta taşıyordu. Bu eğitimin ardından Remkod eğitim merkezinden doğumda doğru nefes tekniklerini kullanmayı öğrenmek için 3 modül nefes koçluğu eğitimi aldım. Her eğitim yaşamımda doğuma dair farklı bir pencere açıyordu.


Mesleki kariyerimin bu dönemecinde Doğuma Hazırlık ve Nefes eğitmeni olmak için Lamaze International, Hypnobirthing ve Active Birth’in yetkilendirdiği İstanbul Doğum Akademisi’nde 9 ay 10 gün süren eğitmenlik eğitimini heyecanlı ve hevesli olan ilk grupta tamamladım. Bu süreçte Uluslararası Doğuma Hazırlık Eğitimi ve Eğiticiliği Kongresinde 'Doğuma Hazırlık Eğitim Teknikleri ve Uygulama Örnekleri' kursuna ve ayrıca İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi'nin 'Ulusal Doğal Doğum Kongresi'ne katıldım. Arkasından İngiltere’de Active Birth’in kurucusu olan Janet Balaskas’dan Aktif Doğum Eğitmenliği eğitimi aldım. Bu dönemlerde aldığımız her eğitim farklı bir pencere açıyor doğuma bakışımıza farkındalık katıyordu. Doula eğitmeni Julia Stelis Paçacıoğlu’ndan gebelik, doğum ve lohusalık için gebe masaj teknikleri kursuna katıldım. Yüzlerce gebede bu masaj tekniklerini uyguladım. Şaşılacak bir şekilde masaj sonrası doğumlardaki başarının artması hevesimi giderek artırıyor, her gün yeni bir kursla bilgilerim derinleşiyordu. Ardından ayak refleksolojisi kursunu tamamladım. Bu dönemde doğumu kolaylaştırma teknikleri ile uğraşan Hipnoterapist Kadın Doğum uzmanı Bülent Uran’dan doğumda hipnoz ve hipnoterapi, gebelerde doğum korkularından arınmak için duygu boşaltım tekniklerinden EFT eğitimi aldım. Waterbirth International kurucusu ve suda doğumun öncülerinden Amerikalı Barbara Harper’dan suda doğum eğitimimi tamamladım. Kendimi şanslı hissedenlerden biri oldum. Kadın doğum uzmanı olarak birçok ebelik kongrelerine katıldım, dünyadaki daha nazik ve daha az travmasız doğum şekilleri üzerine eğitimler aldım ve halen almaya devam etmekteyim.


Gebelerin doğum korkuları ve duygu boşaltım teknikleri ile uğraşırken olayın temelinde cinsellik süreci, aile dinamikleri sosyal çevre v.b. bir sürü faktöründe doğum korkusunun altından çıktığını gördükçe 2015 yılında Türk Psikiyatristleri Derneği’nin desteklediği, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği CETAD’tan cinsel terapi eğitimi aldım.Türkiye 'de cinsellik konusunda belli bir otoritesi olan CİSED' in cinsel terapi  eğitimini tamamladım. 

Society for the Exploration of Psyhotherapy Integration (SEPİ ) yönetim kurulu üyesi, İstanbul Psikoterapi Enstitüsü Başkanı Psikiyatri Uzmanı Dr. Tahir Özakkaş’tan 3 yıl boyunca,teorik, formülasyon ve süpervizyon eğitimlerini alarak Bütüncül Psikoterapi Eğitimini bitirdim.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tamamalayıcı Tıp bölümünde, Hipnoterapi eğitimini tamamlayarak, hipnoterapist ünvanını aldım. Halen  İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi, Prof. Doğan Şahin'den psikanaliz eğitimine devam etmekteyim. Her gittiğim kurs iç görümü artırdı. Yaşam sevgim yüceldi. Hayata bakışım farklılaştı. Gebelerimle kurduğum ilişki boyutum değişti empati yeteneğim arttı. Hayat çizgilerim netleşti. İnsanlara ‘Hayır’ demeyi öğrendim. Ancak doğuma hala hayır diyemiyorum her doğuma gece demeden gündüz demeden koşarak sevgi ile gitmeye başladım. Doğum benim için bir aşk oldu. Aşkla yapılan her işin çok keyifle yapıldığına inanıyorum. Artık doğumu korkuyla değil coşkuyla karşılayan gebeleri görmek personelimin de doğuma bakışını değiştirdi. Halen bu coşku ve heyecanla Doğuma Hazırlık ve Nefes eğitimlerime ve doğumlarıma devam etmekteyim.

Ekibimiz İçin Tıklayınız

ek

Doğal Doğum, Sebahat Turan, doğal dogum ankara, hipnoz, hipnozla doğum, hipnoz, suda doğum, suda doğum, hipnoterapi, doğumterapisi