Ekibimiz  


seb

Dr. Sebahat Turan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Doğuma Hazırlık ve Destek Eğitmeni
Aktif Doğum Eğitmeni
Hipnoterapist
Cinsel Terapist

1969 yılında Ankara’da dünyaya geldim. 1992 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Ankara Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde uzmanlık eğitimimi tamamladım.

2010 yılında İstanbul Doğum Akademisi kurucusu Hakan Çoker ve Neşe Karabekir ile tanıştım. Doğuma hazırlık eğitimlerine katıldım. Bu eğitimin ardından Remkod eğitim merkezinden doğumda doğru nefes tekniklerini kullanmayı öğrenmek için 3 modül nefes koçluğu eğitimi aldım.

Mesleki kariyerimin bu dönemecinde Doğuma Hazırlık ve Nefes eğitmeni olmak için Lamaze International, Hypnobirthing ve Active Birth’in yetkilendirdiği İstanbul Doğum Akademisi’nde 9 ay 10 gün süren eğitmenlik eğitimini heyecanlı ve hevesli olan ilk grupta tamamladım. Bu süreçte Uluslararası Doğuma Hazırlık Eğitimi ve Eğiticiliği Kongresinde 'Doğuma Hazırlık Eğitim Teknikleri ve Uygulama Örnekleri' kursuna ve ayrıca İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi'nin 'Ulusal Doğal Doğum Kongresi'ne katıldım. Arkasından İngiltere’de Active Birth’in kurucusu olan Janet Balaskas’dan Aktif Doğum Eğitmenliği eğitimi aldım. Bu dönemlerde aldığımız her eğitim farklı bir pencere açıyor doğuma bakışımıza farkındalık katıyordu. Doula eğitmeni Julia Stelis Paçacıoğlu’ndan gebelik, doğum ve lohusalık için gebe masaj teknikleri kursuna katıldım. Ardından ayak refleksolojisi kursunu tamamladım. Bu dönemde doğumu kolaylaştırma teknikleri ile uğraşan Hipnoterapist Kadın Doğum uzmanı Bülent Uran’dan doğumda hipnoz ve hipnoterapi, gebelerde doğum korkularından arınmak için duygu boşaltım tekniklerinden EFT eğitimi aldım. Waterbirth International kurucusu ve suda doğumun öncülerinden Amerikalı Barbara Harper’dan suda doğum eğitimimi tamamladım. Kendimi şanslı hissedenlerden biri oldum. Kadın doğum uzmanı olarak birçok ebelik kongrelerine katıldım, dünyadaki daha nazik ve travmasız doğum şekilleri üzerine çalışmaktayım. 

Gebelerin doğum korkuları ve duygu boşaltım teknikleri ile uğraşırken olayın temelinde cinsellik süreci, aile dinamikleri sosyal çevre v.b. bir sürü faktöründe doğum korkusunun altından çıktığını gördüm. 2015 yılında Türk Psikiyatristleri Derneği’nin desteklediği, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği CETAD’tan cinsel terapi eğitimi aldım. Türkiye 'de cinsellik konusunda belli bir otoritesi olan CİSED' in cinsel terapi  eğitimini tamamladım. 

Society for the Exploration of Psyhotherapy Integration (SEPİ ) yönetim kurulu üyesi, İstanbul Psikoterapi Enstitüsü Başkanı Psikiyatri Uzmanı Dr. Tahir Özakkaş’tan 3 yıl boyunca,teorik, formülasyon ve süpervizyon eğitimlerini alarak Bütüncül Psikoterapi Eğitimini bitirdim.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tamamalayıcı Tıp bölümünde, Hipnoterapi eğitimini tamamlayarak, hipnoterapist ünvanını aldım. Halen  İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi, Prof. Doğan Şahin'den psikanaliz eğitimine devam etmekteyim. 


Doğal Doğum, Sebahat Turan, doğal dogum ankara, hipnoz, hipnozla doğum, hipnoz, suda doğum, suda doğum, hipnoterapi, doğumterapisi