Cinsel Terapi  

cinsel-terapiGünümüzde her üç kişiden birinin hayatları boyunca en azından bir kere cinsel sorun yaşadığı bilinmekte. Oysaki bu kadar sık rastlanılan bir sorun toplumsal ahlaki, dini vb nedenlerle paylaşılamaz doktora gidilemez ve ihmal edilir.

Sağlıklı ve doyumlu bir cinsel hayat sadece çiftlerin ilişkisine değil, kişinin kendini tanımasına, özgüvenine, sosyal ilişkilerine, mesleki başarılarına da etkisi vardır.

Cinsel sorunları çözmede atılacak en önemli adım, eşiyle sağlıklı bir iletişim kurabilmektir. Cinselliğin sürekli bastırıldığı, cinsellikle ilgili soru sormanın, konuşmanın ayıplandığı tutucu ve baskıcı toplumlarda yetişen bireylerin, zamanı geldiğinde, cinselliği aktif olarak yaşamaya başladığında eşleriyle konuşamaması beklenmedik bir durum değildir. Oysa sağlıklı ve doyumlu bir cinsellik, sağlıklı iletişimle başlar.

İletişimsizlik, eşler arasında yanlış anlaşılmalara da sebep olabilir. Böyle bir durum diğer eşte de isteksizlik, kaygı, endişe, panik hali, gerginlik, özgüven eksikliği gibi olumsuz duygulara sebep olabilir.

Aile hayatının ve insan olmanın verdiği en önemli yükümlülüklerinden biri üremek ve kendi neslinin devamını sağlamaktır. Cinsellik yaşanırken yapılması gereken bir ödevmiş gibi algılanmamalı, eşlerin birbirine dürüst samimi ve içten davranmasıdır. Karşılıklı güven duygusu ile yaşanılan bir beraberliğin ve cinselliğin toplumun en küçük birimi olan aile kurumuna daha sağlıklı yansımasını ve o mutlu huzurlu aile ortamında yetişen bireylerin daha sağlıklı, başarılı, özgüveni yüksek bireyler olduğu gözlenir.

Herhangi bir cinsel sorun eşler arasında paylaşılıp değerlendirildikten sonra, eşler bir danışmana ihtiyaç duyuyorlarsa, seçtikleri ya da yönlendirildikleri uzmanın cinsel sorunlar konusunda eğitimli bir terapist olmasına özen göstermeleri önemlidir. Genel olarak toplumun da cinsel konularda yetersiz bilgiye sahip olduğu düşünülecek olursa, cinsel sorunların diğer aile bireyleri ya da arkadaşlarla paylaşılması çiftleri yanlış ya da yetersiz çözüm yollarına sürükleyebilir. Oysa uygun yerlerden alınan profesyonel yardımlarla çözümsüz görünen birçok cinsel sorun kısa sürede çözülebilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Doğuma Hazırlık ve Nefes Eğitmeni
Aktif Doğum Eğitmeni Hipnoterapist Cinsel Terapist

Dr. Sebahat TuranDoğal Doğum, Sebahat Turan, doğal dogum ankara, hipnoz, hipnozla doğum, hipnoz, suda doğum, suda doğum, hipnoterapi, doğumterapisi