Blog yönetimi  

DOĞUM SONU DEPRESYON

0 Yorumlar
974
17 Mar 2017

DOĞUM SONU DEPRESYON

Doğum yapmak bir annenin yaşamında dönüm noktalarından biridir. Anne olmak yeni rolleri ve sorumluluğu beraberinde getirir. Bebeğin ihtiyaçlarını anlamak karşılamak ve bebeğe güvenli bir alan oluşturmak ona destek olup problemlerini çözmek için zorlu bir süreçtir.

 Annede bebeğe karşı ilgisizlik, sevgisizlik, bebeğe yabancılaşma hissi gözlenir. Annede hüzün hali, ankisiete ve gerginlik durumu, kendini yorgun ve güçsüz, adeta tüm yaşam enerjisi bitmiş tükenmiştir. Anlık öfke patlamaları yaşayabilir. Uyku düzeni, yemesi içmesi bozulur. İçine kapanıp kendi ile yalnız kalır.  Süreç o kadar ilerlerse bebeğine bakım veremediği gibi ona zarar bile verebilir.

Bu durum tedavisi olan bir süreçtir. Ailenin desteği çok önemlidir. Baba, annenin en büyük destekçisidir. Annenin kendisi ile ilgilenmesi için ona fırsat verilmelidir. Anne sosyal çevreye yeniden adaptasyon sağlamalıdır. Bol bol uyuyup dinlenip bebeği ile ilgilenmelidir.

Kullanılan ilaçlar süte geçtiği için mecbur kalınmadıkça emziren annelere ilaç tedavisi önerilmez. Öncelikle psikoterapi ile anne rahatlatılmaya çalışılır. Bireysel terapi ya da grup terapisi, mümkün olduğunda anne ve babaya yönelik danışmanlık eğitimleri verilir.                                                                                                                                 

 Daha ağır depresif durum ortaya çıktığında mutlaka tıbbi değerlendirme yapılmalıdır. Gerekirse ilaç başlanmalıdır. Annenin durumunun iyice kötüleşmesi bebeği tehlikeye atacaktır. Bebeğin bakımı ihmal edilebilir. Şiddetli depresyon durumunda intihar riski göz önünde tutulmalıdır. Böyle bir durumda gerekirse anne yatırılarak tedavi edilmelidir. Depresyona neden olabilecek tıbbi durumları dışlamak için tıbbi muayene, tetkikler ve gerektiğinde antidepresan veya antipsikotik ilaç uygulaması yapılabilir.

Op. Dr Sebahat Turan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Aktif Doğum Eğitmeni ve Nefes Koçu

Hypnoretapist

Cinsel Terapist

Bütüncül Psikoterapist

 

 

Drsebahatturan,doğaldoğum,doğaldoğumankara,ankaradogaldogum,doğumterapisi,hipnozladoğum,hypnobirthingdoğum,lamazedoğum,keşkesizdoğum,keskesizdogum,aktifdoğum,doğum,normaldoğum,doğumterapisi,doğumkorkusu,korku,kolaydoğum,rahatdoğum,bütüncülpsikoterapi,duyguodaklıterapi,tentenetemas,doğumahazırlıkeğitimi,gebeokulu,doğumokulu,hamileokulu,doula,doğumdestekçisi,cinselterapist,vajinusmusterapisi,vajinusmus,ankaravajinusmus,orgazmbozukluğu,cinselterapist, ankarakadındoğumuzmanı,ankarakadındoğumdoktor,ankaradoktor,cinselisteksizlik

Son Düzenleme Tarihi: -/-
İlgili Bloglar: DOĞUM TERAPİSİ KOLAY DOĞUM VE HİPNOZ DOĞUM DEPRESYONU İÇİN ANNELERE ULAŞTIK SIRAÇ ASAF 'IN DOĞUMU ​VAJİNUSMUS KADINLARINDA GEBELİK VE DOĞUM DOĞUMUN MEVSİMİ Mİ OLUR SUDA DOĞUM DOKTORLARI DOĞUMDA SUYUN ETKİSİNİ ANLATIYOR HİPNOZLA DOĞUM KOLAY DOĞUMUN SIRLARI SADECE HABER DEĞİL SUDA DOĞUM YAPILIYOR
doğal doğum

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yazan sen ol...

Cevaplayın

Mail adresiniz gözükmeyecektir.

Doğal Doğum, Sebahat Turan, doğal dogum ankara, hipnoz, hipnozla doğum, hipnoz, suda doğum, suda doğum, hipnoterapi, doğumterapisi